Wspomnień czar: Rozkład sił według TMK – województwo lubelskie (2003)

W okresie zimowym postaramy się aby od czasu do czasu na naszej stronie pojawiały się jakieś starsze materiały. Na początek odgrzebujemy „Rozkład sił – podział województwa” z miesięcznika To My Kibice z czerwca 2003 roku. Województwo lubelskie zostało sklasyfikowane na 9 miejscu zdobywając łącznie 29 punktów (Motor Lublin – 9 pkt., Chełmianka 7 pkt., Unia Hrubieszów 5 pkt., Górnik Łęczna i Hetman Zamość po 4 pkt.).

W województwie lubelskim oczywiście ekipą numer 1 jest Motor. Niezłe wyjazdy, potrafią się zmobilizować na trudne wyprawy do innych miast, a u siebie na meczu z Cracovią zebrali młyn niemal 800-osobowy!

Ponadto silne zgody i mocna bojówka, z którą liczy się każdy w kraju. Czasem urządzają akcje na ekipy przejeżdżające przez Lublin, oraz na regionalnych rywali.

W Lublinie byli też swego czasu nieliczni fani Lublinianki, w okresie gdy klub ten był sportowym numerem 1 w Lublinie. To już jednak przeszłość, a fani Motoru nie pozwolili na rozwój drugiej ekipy w swoim mieście. Był też piknikowy młyn na meczach piłkarek ręcznych Monteksu.

Poza Lubliniem fanów Motoru spotkać można też w Chełmie, Rejowcu (Sparta) i Lubartowie. Najbardziej znani są ci pierwsi aktywnie kibicujący też swojej Chełmiance. Wraz z lublinianami obili w Chełmie fanów z Hrubieszowa i Zamościa, natomiast bez pomocy Motoru miewali czasem kłopoty ze strony Hetmana i Unii. Od kilku lat bardzo dobrze (jak na swoje możliwości) jeżdżą na wyjazdy. Ciekawe, jakby poradzili sobie na przykład w trzeciej lidze.

W Chełmie są też fan-cluby Legii i Widzewa (na ostatnim meczu RTS-Legia było 11 Widzewiaków z 2 flagami), a także piknikowy młynek na meczach koszykarek Meblotapu (ostatnio byli między innymi na koszu w Pabianicach, gdzie skutecznie zagłuszyli miejscowych). Jednak na dzień dzisiejszy w mieście panuje Chełmianka (kiedyś bywało różnie).

Następne dwie ekipy z lubelskiego, które znalazły się w „TOP-100” mają ze sobą zgodę i są przeciwwagą zgody Motoru z Chełmianką. Są to Unia Hrubieszów i Hetman Zamość, ekipy na dzień dzisiejszy co najmniej równorzędne Chełmiance. Miasta leżą niedaleko siebie, fani wspomagają się więc często w dobrych liczbach i urządzają wspólne akcje. Na pewno ta zgoda dużo daje obu ekipom. Trudno powiedzieć, kto jest lepszy, ale chyba jednak zamościanie. Unia jeździ lepiej na wyjazdy, ale gra zaledwie w IV lidze. Natomiast Hetman działa zupełnie w innych realiach, mają głównie bardzo dalekie drugoligowe wyjazdy i zazwyczaj notują zera. Jednak w ostatnich miesiącach kilka razy ładnie się pokazali, byli np. w Łodzi, Opolu, w dobrej liczbie w Stalowej Woli. U siebie prezentują się z roku na rok coraz lepiej. Młyn jest większy niż kiedyś (nawet do 150- 200 osób w tym zgody), oprawa dobra, słychać też trochę o awanturach, także na meczach rezerw (kłopoty w Zamościu miała np. grupa fanów Śląska, Orlęta Radzyń oraz wracająca z meczu Chełmianka). Ogólnie Hetman, jak się wydaje z roku na rok konsoliduje się coraz bardziej. Ciekawe jak zniosą nieuchronny spadek do III ligi w tym sezonie.

Ostatnią ekipą z tego województwa, która znalazła się w „TOP-100” jest Górnik Łęczna. Swego czasu fan-club Motoru, później ekipa mocno piknikowa. Ostatnio jednak jeżdżą normalną grupą kibicowską, choć nastawioną bardziej na klimaty ultras. Młyn liczy do 200 osób, prezentuje się ciekawie. Należy cieszyć się, że w regionie powstała kolejna ciekawa ekipka, w miejsce dawnych piknikowców. Niezłe liczby na wyjazdach to jej główny atut.

W województwie lubelskim jest jeszcze kilka ekip, które swego czasu jeszcze coś robiły, ale ostatnio coś się u nich popsuło. Do takich ekip z pewnością zaliczyć można Avię Świdnik, mającą zgodę z Bronią Radom. Wcześniej miała więcej zgód, nieźle stawiała się Motorowi, z którym toczyła lokalną wojnę, mimo iż do poziomu Lublinian dużo jej brakowało. Jeździła też na większość wyjazdów. Obecnie o fanach ze Świdnika niemal nic nie słychać czasem mają niewielki młynek.

Do takich ekip z pewnością należy też zaliczyć Ładę Biłgoraj, mającą zgodę z Pogonią Leżajsk i Orłem Przeworsk. Fanatycy Łady zaliczali część wyjazdów swojej drużyny, u siebie nieźle dymili np. z Motorem. Jednak o nich ostatnio też nic nie słychać, na prestiżowych meczach ze Stalówką (rok temu) i Cracovią (w tej rundzie) nie mieli młyna. Mieli niedawno przegraną ustawkę z Sokołem Nisko.

Próbują coś robić fani Orląt z Radzynia Podlaskiego, przedstawiani niedawno szerzej na łamach „TMK”. Ostatnio zziomkowali się z Górnikiem Łęczna. Młyn na ich meczach sięga już niemalże 100 osób, powoli rosną w siłę. Choć na wyjeździe w Zamościu nie podjęli walki z Hetmanem.

Coś się dzieje w Puławach, gdzie są fani miejscowej Wisły będący również fan-clubem Legii.

Legioniści swoje wpływy mają również w Łukowie, gdzie kibicuje się też miejscowym Orlętom. Tak samo w Białej Podlaskiej, gdzie działali niegdyś fani AZS-u.

W Lubartowie był też niewielki młynek na meczach Lewartu, fan-clubujący Motorowi, mieli też dobre układy z Chełmianką. Istniał też jakiś jakiś drobny ruch kibicowski na meczach Tomasovii w Tomaszowie Lubelskim. Natomiast w Janowie Lubelskim jest fan-club Stalówki, jako, że to miasteczko znajduje się niedaleko od Stalowej Woli. Słabo rozwinięty, a właściwie brak jest ruchu kibicowskiego na Stali w Kraśniku. Tacy typowi krzykacze nastawieni anty do wszystkich przyjezdnych. Trudno mi jest cokolwiek powiedzieć o tym jak wygląda i czy w ogóle istnieje jakikolwiek ruch kibicowski w Dęblinie, Rykach (wydaje mi się, że te dwa miasta opanowane są przez Legionistów), Nałęczowie, Krasnymstawie, Parczewie, Opolu Lubelskim i Poniatowej, czyli ostatnich godnych uwagi miastach województwa lubelskiego.

autor: Galernik
źródło: To My Kibice, czerwiec 2003., s. 47.

This entry was posted in Aktualności, Avia Świdnik, AZS Podlasie Biała Podlaska, Chełmianka Chełm, Górnik Łęczna, Hetman Zamość, Lewart Lubartów, Lublinianka, Montex Lublin, Motor Lublin, Orlęta Radzyń Podlaski, Orlęta Łuków, Relacje, Tomasovia Tomaszów Lubelski, Unia Hrubieszów, Wisła Puławy, Wspomnień czar, Łada Biłgoraj. Bookmark the permalink.

5 Responses to Wspomnień czar: Rozkład sił według TMK – województwo lubelskie (2003)

 1. Domino says:

  W Rykach tylko Motor!!!!!

 2. Kamil says:

  Jestem z okolic Poniatowej i opola lub,to mogę powiedzieć ze PONIATOWA ZAWSZE MOTOROWA!!! RYKI TAK SAMO,a w opolu lub,to są kibice Wisły Puławy i legii.w Nałęczowie też po stronie Wisły, a czy jakość rozrabiają nie wiem.

 3. Długi says:

  Jaka jest sytuacja ekip z Biłgoraja i Świdnika. Chodzi o zgody, układy, kosy.

  • Cichy says:

   Jeżeli chodzi o sytuację teraźniejszą to

   Avia nie ma zgód i układów a główne kosy to ekipy z Wschodniej Hordy i Hetman,Orlęta

   Łada ma układ z Polonią Przemyśl i Stalówką i główne ich kosy to m.in Hetman,Chełmianka,Unia Hrubieszów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *